Maj jest miesiącem szczególnym w historii Polski. W pierwszych trzech dniach maja obchodzone są w Polsce trzy ważne święta: Święto Pracy, Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej oraz Święto Narodowe Trzeci Maja. Ale czy tak naprawdę wszyscy wiemy, dlaczego świętujemy? Warto przypomnieć sobie, skąd  wzięły się święta majowe. Dlaczego je świętujemy i komu je zawdzięczamy?

1 Maja – to Międzynarodowy Dzień Pracy. Rodowód tego święta sięga XIX wieku. Święto zostało ustanowione w Paryżu w 1890 r. Dzień  1 maja w Polsce został ustanowiony Świętem Pracy i dniem wolnym od pracy w  1950 r.

2 maja obchodzony jest jako Dzień Flagi Państwowej oraz Dzień Polonii
i Polaków za granicą. Jest to jedno z najmłodszych świąt państwowych, wprowadzone na mocy ustawy z dn. 20.11.2004 r. o godle, barwach i hymnie narodowym. Głównym założeniem tego święta jest popularyzacja wiedzy o polskiej tożsamości i symbolach narodowych.

3 maja obchodzimy rocznicę uchwalenia Konstytucji z 1791 r. Była to pierwsza w Europie i druga na świecie (po amerykańskiej z 1787 r.) konstytucja uchwalona przez tzw. Sejm Wielki, zwany także Sejmem Czteroletnim. Po zmianie ustroju, od kwietnia 1990 r. Święto Konstytucji 3 Maja należy do uroczyście obchodzonych polskich świąt.

Składając hołd tym ważnym wydarzeniom odbył się koncert „W biało czerwonych barwach”.

Podczas koncertu wystąpili: Ryszard Sadza grający na fortepianie utwór Marsz Pierwszej brygady. Krzysztof Witczak zagrał również na fortepianie Polonez op.2 nr 3 Feliksa Nowowiejskiego. Amelia Długa na klarnecie zagrała Zielone rękawiczki oraz Dwa walce. Krystian Furga zagrał na fortepianie Rondo alla Turca W.A.Mozarta oraz Preludium e-moll Fr.Chopina. Najmłodsza uczennica Julia Ukleja zagrała na skrzypcach Szewczyka A.Cofalika. Amelia Kiraga zagrała na fortepianie Sonatinę C-dur T.Haslingera. Julia Furga na skrzypcach zagrała Walc Barbary oraz Etiudę „W stylu Paganiniego”. Na zakończenie występów instrumentalnych zagrała na fortepianie Paulina Mazurkiewicz fragment Symfonii Beethovena oraz Polonez D-dur, G.Telemanna. Chór szkolny zaśpiewał Witaj majowa Jutrzenko, Piosenkę wiosenną oraz Jak długo w sercach naszych. Tradycyjnie koncert zakończył się pamiątkowym zdjęciem.

 

Nadzór pedagogiczny nad Szkołą Muzyczną sprawuje

Logo Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.svg

 

 

Szkoła laureatem konkursu  Orły Edukacji 2019

orly